Bali wystawia się na polu innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową.

Bali promuje się na otoczeniu innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową. Prawie na jakimkolwiek etapie natknąć wolno się na szlaki wyznawanej religii: talerzyki ofiarne z ciekawymi kwiatami oraz świeżymi kadzidełkami, małe kapliczki oraz duże świątynie. 

Podobizny lokalnych bożków zdobią posągi, mostki lub swoje mury. Największą świątynią na Bali jest ustawiona u stóp wulkanu Pura Besakih, a zobaczyć warto również Pura Tanah Lot, zbudowaną na wciętej w czerwone skale. Częścią balijskiej klasy są i liczne święta – w układu roku obchodzi się ich jakiś dwustu, w sezonie ruchów i uwag krajoznawczych trafić więc ważna na ciekawe procesje i mocne ceremonie.

Tropikalna przyroda

Bali jest wyspą górzystą. Samego dnia wolno to spać na lekkiej plaży, surfować na falach albo nurkować wśród raf koralowych, i nowego wyczerpać się na uwagę na szczyt jedynego z wulkanów. Najczęściej turyści wdrapują się na Gunung Agung oraz Gunung Batur, jakie nie są gęsto zalesione, dzięki czemu podczas jazdy podziwiać można piękne krajobrazy. Wyspa zachwyca też wielkimi plantacjami ryżu, kawy, goździków oraz trzciny cukrowej, kwitnącymi kwiatami, niewielkimi jeziorkami dodanymi w górzysty krajobraz.

Kiedy jeździć na Bali?

Ponieważ Bali stoi w dziedzinie klimatu równikowego, widoczne są dla niej pory stare i deszczowe. Pora sucha jest od kwietnia do listopada, a szczyt sezonu turystycznego wpada na sierpień oraz wrzesień – średnia temperatura waha się więc w stronach 32°C. W lipcu południową część wyspy nawiedzają silne wiatry. W ciągu pory deszczowej (od listopada do marca) dalej jest ciepło, w szeregu dnia dają się jednak przelotne, ale intensywne, opady deszczu. Wielu turystów wybiera Bali jako miejsce zimowego urlopu, odchodząc od naszych styczniowych mrozów.

Organizując wyjazd

Tylko przed wyjazdem na Bali nie musimy poddawać się obowiązkowym szczepieniom, warto ustrzec się przed durem brzusznym i wirusowym zapaleniem wątroby typu A natomiast B. Należy wykupić również dodatkowy pakiet ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ ewentualna wizyta lekarska na Bali może wyrazić się kosztowna. Do walizki spakować trzeba środki chroniące przed komarami, krem z szerokim filtrem i mini-apteczkę: środki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, na biegunkę, zatrucie pokarmowe i malarię oraz środek czyszczący i parę opatrunków.